Proveravajuci ono što žene vec odavno znaju, jedan švedski naucnik je došao do zakljucka da hodanje u visokim potpeticama može da bude veoma opasno - ne samo da može da izazove fizicke povrede, vec i da dovede do mentalnih poremecaja. Jarl Flensmark iz Malmea, naime, tvrdi da postoji veoma alarmantna veza izmedu štikli i šizofrenije kod žena. Visoke potpetice, upozorava on, primoravaju osobe koje ih nose da zategnu mišice na listovima na nacin koji je neprimeren prirodnom ljudskom hodu. Taj položaj može da blokira neuroreceptore u mišicima donjih ekstremiteta i dovede do prekida lucenja dopamina, od koga uveliko zavisi naše mentalno zdravlje.
Višedecenijska navika nošenja visokih potpetica mogla bi, po njemu, da objasni zašto je u zapadnim društvima medu ženama stopa šizofrenije viša nego u društvima u kojima su štikle gotovo nepoznate. „Cipele sa visokim potpeticama pocele su da se nose pre više od 1.000 godina, što je dovelo do pojave prvih slucajeva šizofrenije... Industrijska proizvodnja obuce samo je povecala ucestalost te mentalne bolesti”, tvrdi švedski naucnik.
„Ovaj proces industrijalizacije zapocet je u SAD, da bi se proširio na Englesku i Nemacku, a potom i na ostale zemlje zapadne Evrope. Povecanje ucestalosti slucajeva šizofrenije prati upravo navedeni obrazac”, objašnjava Flensmark.
On napominje da prvi opis cipela sa visokim potpeticama potice iz Mesopotamije i da je upravo u tom delu sveta pronadena prva institucija zadužena za brigu o osobama sa mentalnim poremecajima... „U pocetku, šizofrenija je bila gotovo iskljucivo bolest od koje su obolevali pripadnici viših klasa”, ukazuje švedski naucnik, dodajuci da tokom svog istraživanja nije naišao ni na jedan podatak koji bi osporio njegove nalaze.